Ράλλυ Ανατολικό Σαφάρι  -  26 & 27 Φεβρουαρίου 2005

Χαρτούμπαλλος - Βασιλειάδης νικητές του Ράλλη  Ανατολικό Σαφάρι

Ολοκληρώθηκε το ράλλυ ‘Ανατολικό Σαφάρι’, πρώτος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλλυ 2005, της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αγωνιστικού Αυτοκινήτου. Ο αγώνας έγινε στην ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου  και διοργανώθηκε από το Famagusta Motor Sport Club.

Τριάντα πέντε πληρώματα εκκίνησαν τον αγώνα το Σάββατο διανύοντας 5 ειδικές διαδρομές στη περιοχή Παραλιμνίου. Σημαντική αποχώρηση ο περσινός πρωταθλητής Χριστάκης Θωμά με Chips".

Είκοσι εννιά πληρώματα διαγωνίστηκαν για την δεύτερη μέρα, σε δέκα ειδικές διαδρομές στις περιοχές Ποταμός, Άγιος Κενδέας, Λιοπέτρι, Δασάκι και Φανός. Ο τερματισμός έγινε το μεσημέρι  στο οίκημα του Famagusta Motor Sport Club.

Μεγάλος νικητής του αγώνα, ήταν ο Γιώτης Χαρτούμπαλλος με συνοδηγό τον Μάριο Βασιλειάδη και αυτοκίνητο Mitsubishi Lancer EVO VI. Το πλήρωμα από την Λεμεσό, βρήκε τη χρυσή τομή μεταξύ ασφάλειας και ρίσκου, απέφυγε τα λάθη και πήρε την πρώτη του νίκη overall.

Ο πρωτοπόρος του αγώνα στο πρώτο σκέλος, Πρόδρομος Προδρόμου με συνοδηγό τον Γιώργο Μεταξάκη και αυτοκίνητο Mitsubishi Lancer EVO VI, ήταν ο μεγάλος άτυχος της διοργάνωσης αφού εγκατέλειψε τον αγώνα με βλάβη στο κιβώτιο ταχυτήτων, δύο περίπου χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό της τελευταίας ειδικής διαδρομής, ενώ βρισκόταν στην πρώτη θέση. Οι Παντελής Πάμπουκκας, Ηρακλής Βελισαρίου, Πανίκος Σάββα, Δώρος Κωνσταντίνου, Δανιήλ Θεοφανίδης και Στέλιος Στυλιανού επίσης εγκατέλειψαν.

Χορηγοί του αγώνα ήταν η εταιρεία ‘Christos Christou Motor Service’, η ‘Adams and Pambos Developers’ και η ‘ΑΒΒ Enastro Developers’, ενώ χορηγός επικοινωνίας είναι o SupersportFM.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Overall

1.      Γιώτης Χαρτούμπαλος / Μάριος Βασιλειάδης (Mitsubishi Lancer EVO VI)

2.      Παναγιώτης Θεοφανίδης / Νικόλας Θεοφανίδης (Mitsubishi Lancer EVO VIΙ)

3.      Νικόλας Μαντρίτης / Γιάννης Ιωάννου (Mitsubishi Lancer EVO VI)

Group A

1.      Νικόλας Μαντρίτης / Γιάννης Ιωάννου (Mitsubishi Lancer EVO VI)

Group N

Κατηγορία 2-wheel drive (μέχρι 1400cc)

1.      Πέτρος Παντελή / Ιορδάνης Χριστοφή (Toyota Starlet)

Κατηγορία 2-wheel drive (1400-1600cc)

1.      Σίμος Γαλαταριώτης / Άκης Ιωάννου (Honda Civic)

Κατηγορία 2-wheel drive (overall)

Group S

Πανίκος Τρικωμίτης / Ευτύχιος Τρύφωνος (Suzuki Vitara)

Ο επόμενος αγώνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα, θα είναι το ‘Ράλλυ Αφροδίτη’, που διοργανώνεται στην Πάφο στις 26-27 Μαρτίου 2005

Παναγιώτης Θεοφανίδης & ΝΙκόλας Θεοφανίδης με αυτοκίνητο Mitsubishi Lancer Evo VII.